• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Užívejte si saunování přímo z vašeho domova

Skoro každý člověk již něco slyšel o sauně, nebo saunování. Mnoho lidí navštěvuje saunu v zimních měsících, aby si „vyhřáli kosti“, nebo prostě jenom proto, že chtějí relaxovat a zbavit se stresu, který se v běžné denní práci vyskytuje stále častěji. Jsou lidé, kteří saunu navštěvují občasně a stále neví jak se správně saunovat, nebo jak vlastně působí na náš organismus. Sauna přitom nabízí mnoho účinků, které pozitivně ovlivňují naše tělo a zdraví.

Sauna má především preventivní účinek na udržení zdraví a jeho utužení a na zvyšování kondice. Při pocení dochází ke zlepšení krevního systému, z těla se vyplavují škodlivé látky čímž má i příznivé kosmetické účinky. Působí také preventivně proti alergickým reakcím, ulevuje od některých bolestí a také pozitivně ovlivňuje psychiku. Je prostě mnoho věcí, které můžete navštěvováním sauny zlepšit.

Jsou zde ale také určité pravidla, které byste měli při saunování dodržovat. Především se před návštěvou sauny osprchovat vlažnou vodou, saunu nenavštěvovat s plným žaludkem, ale ani na lačno. Vhodné je se najíst dvě hodiny před vstupem do sauny. Dbejte také na správný pitný režim nealkoholických nápojů. Samotné saunování by mělo probíhat maximálně ve třech fázích délky pobytu v sauně. Mezi ně vždy zařaďte osprchování se vlažnou vodou, pro otrlejší povahy návštěvu studeného bazénku, a poté odpočinek. Pokud se saunováním začínáte, neměli byste v ní být déle než 5 minut a až postupně tento pobyt prodlužovat.

Vyskytují se zde i stavy, kdy byste do sauny chodit neměli. Jsou to především jakékoliv známky onemocnění, angína pectoris, cukrovka, vysoký nebo nízký tlak, epilepsie nebo otevřené kožní rány. Pokud si nejste jisti se svým zdravotním stavem, poraďte se svým lékařem, zda je návštěva sauny vhodná.

Říkáte si, že byste tenhle malý „zázrak“ vyzkoušeli? Je jednoduché najít si nejbližší saunové centrum, přibalit potřebné věci a vyrazit. Jednodušší ale je, pořídit si takovou malou saunu domů. Přemýšlíte jak si vybudovat saunu svépomoci? Sauna se dá vybudovat jak v rodinném domku, tak v bytě, kde je to o něco složitější hlavně ve vyčlenění prostoru pro samotnou saunu. V bytě by měla být sauna vybudována v její centrální části, aby nedocházelo k únikům tepla. Ve většině případů se stává součástí koupelen a je vybudována ve zděném jádře. V rodinném domě se dá sauna vybudovat kdekoliv, kde je elektrické přípojka a můžete si pořídit také saunu venkovní a ušetřit tak vnitřní prostory.

sauna

Před samotnou výstavbou si musíte uvědomit, pro kolik lidí sauna bude, zda chcete saunu suchou nebo parní a kolik peněz chcete do vybudování sauny investovat. Podle těchto kritérií se bude odvíjet velikost sauny, výbava i použité materiály. S tímto vším vám pomůže kvalitní firma, která se výstavbou sauen a jejich výbavou zabývá.

Základem sauny je saunová kabina, která bývá vyrobena z vysoce odolného dřeva proti velkým teplotním rozdílům, vlhkosti a je tepelně vodivé. Po vybrání vhodné kabiny si musíte tuto saunovou kabinu vybavit. Mezi hlavní výbavu patří kamna. Můžete volit mezi elektronickými kamny, nebo kamny, které se vytápějí dřevem. Záleží jen na vás, co preferujete. V sauně musí být také vhodné lavičky, které mohou být usazené v několika úrovních (čím výše, tím větší teplo). Druh dřeva, ze kterého budete chtít lavičky vyrobit, si vyberete dle vlastní libosti.

K dalšímu vybavení patří řídící jednotka tepla, která slouží k vytvoření a udržení konstantní teploty, kterou si sami určíte. Pro větší přesnost je lepší mít umístěnou řídící jednotku vně sauny. Z další výbavy je vhodné mít teploměr, věšák, vlhkoměr, přesýpací hodiny a saunové kameny, které vybírejte podle velikosti kamen. Nejvhodnější jsou kameny, které jsou vyrobeny ze zeleně olivového nerostu. Celkový vzhled sauny dotváří relaxační světla, která by měla být odolná a snést teplotu alespoň 170 C. Nezapomeňte ani na chladící prvek, kdy se nejčastěji používá polévací saunové vědro, nebo sprchový kout. Nejdražší variantou je vybudování saunovacího bazénku.

Cena sauny jak už bylo zmíněno, závisí na její velikosti, použitém materiálu a vybavení. Liší se také podle typu sauny a venkovní sauna je dražší než sauna vnitřní.

 sauna3

Všechny potřebné materiály lehce nakoupíte například na webových stránkách finské sauny, která zajišťuje kvalitní výrobky finské značky Harvia sauny. Tato značka je 60 let testována a prodávána a má veliký počet spokojených zákazníků po celém světě. Firma vám zajistí kompletní dodávku sauny na klíč, nebo dodá pouze potřebné materiály ke stavbě svépomocí, anebo dodá stavebnici pro montáž sauny. Jejich sauny jsou vyráběny ze severského smrku, s bezsukaté severské borovice, osiky, olše a dřeva termowood. Na vaše přání vám vyrobí saunu i z jiných materiálů vhodných k výrobě sauny. Veškerý materiál k výrobě příslušenství k saunám je prvotřídní kvality. Navrhnou vám vhodné řešení sauny podle vašich přání i potřeb od standardních sauen po ty luxusní. Nabízí špičkové vybavení pro stavbu sauny za příznivé ceny. Zajišťují kvalitní výrobu a také bezproblémovou instalaci.

Pokud stále váháte, navštivte jejich webové stránky a zjistíte, že nabízejí kvalitu za rozumnou cenu. Nyní si můžete splnit váš sen a jít do sauny kdykoliv chcete bez velkého cestování a příprav. Poznejte saunování přímo z vašeho domova a určitě nebudete zklamaní. Být zdravý a bezstarostný nikdy nebylo jednodušší.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.