• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Samonivelační stěrky jako základ pro podlahové krytiny

Podlahové krytiny vyžadují před pokládkou rovnost podkladu, kterou nelze docílit běžnými betonovými potěry. Samonivelační stěrka je materiál, který se využívá k vyrovnání podkladu před kladením podlahových krytin. Vhodné jsou především pro vinylové podlahy, keramické dlažby, ale i pro jiné druhy podlahových krytin. Kromě estetického důvodu zajistí podlahovým krytinám dlouhodobější životnost. A jakou samonivelační stěrku vybrat a jak ji správně aplikovat?

Výběr samonivelační stěrky

Výběr samonivelační hmoty závisí na požadované tloušťce lití, rychlosti další aplikace a na požadavcích finálně používané krytiny. Nejčastěji se používají cementové stěrky ať již pro stávající dlažby, cementové potěry nebo rekonstruované povrchy. Samonivelační stěrku lze také použít  jako finální povrch například v garážích, sklepích, skladech a podobných prostorách. 

Aplikace samonivelační stěrky

Nejdůležitější je příprava povrchu před aplikací samonivelační stěrky. Povrch musí být čistý, neprašný, nesmí se drolit a obsahovat stopy cizích látek jako je např. olej. Plochu povrchu je nutné napenetrovat, aby voda neunikala do podkladu a z podkladu nešel vzduch do stěrky. Samotná aplikace samonivelační stěrky začíná postupným smícháním hmoty s vodou. Směs se poté 2 minuty míchá, 1 minutu nechá odstát a opět 2 minuty míchá. Pak už je hmota připravena k aplikaci na povrch. Samonivelační stěrka je aplikovaná v malé vrstvě zpravidla 1 – 5 mm a vyrovnává tak ty nejmenší výškové rozdíly a nerovnosti v podkladu. Doba schnutí samonivelační stěrky závisí na teplotě vzduchu, teplotě okolí a tloušťce samonivelační stěrky. Ideální teplota pro zaschnutí samonivelační stěrky je 15 – 20 °C.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.