• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Vrubozubec paví v akváriu. Jak ho chovat a jak se o něj starat?

Vrubozubec paví (Astronatus ocellatus) se v přírodě vyskytuje ve stojatých a pomalu tekoucích vodách v nížinách v Jižní Americe, v povodí řeky Orinoko, Amazonka, Rio Negro, Paraná a Rio Paraguay. Jejich potravou jsou ryby, suchozemský a vodní hmyz, korýši, žáby, plži, semena a plody.

Vrubozubci jsou cichlidy dosahující délky třicet až čtyřicet centimetrů. Jejich tělo je zavalité s velkou hlavou, vystouplýma očima a předsunutou spodní čelistí. Dospělí jedinci mají tmavě zelenou nebo sametově hnědou barvu s nepravidelnými žlutými pruhy a skvrnami a s tmavou červeně lemovanou skvrnou na ocase.

  • Vrubozubci jsou majestátní dlouhověké ryby. Mohou se dožít až 17 roků. Jejich chov je však poměrně náročný, protože vyžadují hodně prostoru.

Chov

Obvykle se vrubozubci chovají v páru, není však problém ve velkém akváriu chovat i více jedinců. Nádrž pro vrubozubce by měla mít velikost odpovídající velikosti ryb a jejich počtu, dno pokryté hrubým pískem s velkými kořeny a kameny, aby s nimi při rozrývání dna vrubozubec nemohl hýbat. Voda by měla být o teplotě 22 až 27 °C, s filtrací a jednou týdně z jedné čtvrtiny vyměněna. Vrubozubci jsou masožravci – krmí se kousky hovězího nebo rybího masa, živými rybkami, žížalami, larvami potemníků moučných, nymfami švábů, cvrčky, holými myšími mláďaty nebo krmnými směsmi.

 Vrubozubec

Mláďata vrubozubců

Při zvýšené teplotě vody se vrubozubci třou. Samice poté klade jikry na očištěný plochý kámen. Malé rybky se začínají líhnout za dva až tři dny a od pátého dne života začínají aktivně plavat. Po narození se mláďata živí sekretem z těl rodičů a poté jsou jejich potravou buchanky, artemie a nasekané roupice a nitěnky. Jakmile vyrostou do čtyř až pěti centimetrů, můžete je krmit stejnou potravou, jako rodiče, pouze jim ji nadrobno nakrájejte.  V tomto věku rybky získávají přechodné kontrastní zbarvení, podobné jako mají korálové ryby.

Snášenlivost

Vrubozubci jsou dravé a čilé ryby. Z toho důvodu je musíte chovat pouze s rybami podobné velikosti, se kterými by měly vyrůstat od mladého věku. V dospělosti by mohli na nově přidané ryby do akvária útočit, a to i když se jedná o příslušníky stejného druhu. Zemře-li jeden z páru, nově přidanou rybu nemusí přijmout. Při krmení buďte opatrní, vrubozubci mohou zaútočit na vaši ruku.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.