• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Víte, proč se rosí okna?

S přicházejícím přechodným obdobím trápí většinu obyvatel domovních a bytových prostor rosení oken. Kromě estetiky přináší rosení oken i mnohé hygienické problémy, jako vznik plísní na stěnách, v koutech nebo vlhnutí zdiva. V místnosti se častokrát vytváří nepříjemný vlhký vzduch. Určitě jste se již setkali s výrazem “plastová okna nedýchají a rosí se”. Skutečnost je však jinde. Všechna okna, ať už plastová, dřevěné, hliníková nebo dřevohliníková, domovní a bytové prostory utěsní. Pokud by “okna dýchala” pronikala by přes okna zima.

Jak vzniká rosení?

Je-li vysoký rozdíl mezi povrchovou teplotou okna a teplotou v interiéru, vzniká rosení. V období topné sezóny je to docela běžné. Důležité je ale poznat hodnotu rosného bodu v závislosti na vlhkosti a teplotě.

Co znamená pojem rosný bod?

Rosný bod je teplota, při které je vzduch nasycený vodními parami, tedy dosáhne 100%. Vzduch příjme při určité teplotě určité množství vodních par. Pokud je teplota vzduchu vyšší, tím více vlhkosti dokáže přijmout. Pokud se vzduch začne ochlazovat, tak vodní páry začnou kondenzovat.

Tabulka znázorňuje hodnoty rosného bodu v závislosti na relativní vlhkosti vzduchu a teploty v místnosti.

Faktory ovlivňující rosení

Větrání – považujeme za nejdůležitější faktor. Při nedostatečném větrání není vlhkost v místnosti regulována. Je správné v zimě větrat nárazově alespoň 3krát denně po dobu 4 – 6 minut. Víte jak správně větrat v zimě? Zjistíte zde.

Vytápění – studený vzduch v místnosti neabsorbuje vlhkost, neohřívá a hlavně nevysušuje okenní skla. Je třeba všechny místnosti vyhřívat rovnoměrně.

Druh žaluzii – vnitřní žaluzie, které přiléhají k oknu zabraňují proudění teplého vzduchu u okna. Během chladnějších zimních nocí se doporučuje vnitřní žaluzie vytáhnout.

K rosení oken dochází z vnější strany (exteriér), vnitřní strany (interiér) a mezi skly okna.

Rady na závěr

v zimě větrejte nárazově,

v případě vysoké vlhkosti si pořiďte odvlhčovač,

při koupi oken vyberte spolehlivou značku oken,

při vaření používejte digestoř.

Na závěr vám přinášíme zlepšovák.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.