• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Pro každou místnost jiný druh svítidla

V každé místnosti bytu či domu trávíme různě dlouho dobu, a proto bychom také měli přemýšlet nad tím, jaký typ svítidla zde použijeme. Nezáleží jen na našem vkusu a celkovém designu, ale také na účelnosti a praktičnosti osvětlení.

Osvětlení interiéru 

Kuchyňpřed výběrem osvětlení do kuchyně nejdříve zapřemýšlejte nad tím, jak často ji používáte a kolik dostává přirozeného světla okny i jak se světlo během dne a roku mění. Ve většině případů je zde zapotřebí umístit několik svítidel, protože běžné stropní osvětlení neumožní dostatečně osvítit pracovní desku na kuchyňské lince. Pro tento případ se nejčastěji používají diodové pásky, které bývají součástí hliníkových lišt. Ty se pak jednoduše připevní do spodní části horních skříněk kuchyňské linky. Na trhu je mnoho variant tohoto typu osvětlení, takže ho můžete maximálně přizpůsobit svým potřebám, designu kuchyně i vašim představám.

svitidla

Světlo nad barový pult do kuchyně

Koupelna zde musíme věnovat zvýšenou pozornost technickému provedení a umístění osvětlení (aby nedocházelo ke kontaktu s vodou) a to z důvodu ochrany před úrazem elektrickým proudem. Volíme zde jednoduchá svítidla a preferujeme hlavně účelnost. Jedno stropní svítidlo s průsvitnými kryty nebo vestavěné do podhledu a dvě nad zrcadlo nebo vedle něho pro dobré osvětlení obličeje – volte světlo s nízkým povrchovým jasem.

Toaletanejčastěji je svítidlo umístěné nad vchodovými dveřmi, nebo na stropě. Typ a vzhled je čistě na vás.

Obývací  pokojje universální místnost kam zveme návštěvy, trávíme zde volný čas s rodinou, sledujeme televizi i odpočíváme. A proto můžeme volit pro každou příležitost trochu jiný typ osvětlení. Stropní lustr by měl být designový a přitom by měl svítit rovnoměrně. Měl by být takovou prioritou této místnosti a měl by být doplněn ještě o účelové světlo, jako je například stojací lampa různé velikosti. Stropní lustry by měly plnit správnou funkci a působit také jako domácí doplňky k celkovému interiéru bytu.

Ložnicepatří k intimní místnosti, a proto by zde mělo být světlo měkké a zastřené. Vždy se zde volí jedno stropní svítidlo, ať už visací nebo bodové a většině případů dvě lampičky u každého nočního stolku nebo na každé straně postele a to pro zmírnění osvětlení, ale také pro případ čtení.

Dětský pokojmístnost, která by měla sloužit našim ratolestem tak, aby se zde cítili bezpečně a příjemně. Světla by měla být barevná, hravá a plná dětských motivů, která jak plní svou funkci, tak dělá dítěti radost.

Pár slov na závěr

Pozornost jakou věnujete koupi nábytku, věnujte také osvětlení, protože důležité je volit nejen správný typ, intenzitu a umístění, ale je dobré myslet také na to, zda se jedná o úsporné spotřebiče. Při jejich rozmisťování dbejte na to, aby byly dostatečně nasvícené pracovní plochy a v odpočinkových částech volte světla spíše tlumená. Myslím, že s výběrem nebudete mít problém, protože bohaté nabídka trhu vám umožňuje zvolit si správný typ svítidla do každého koutku svého bytu či domu.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.