• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Jak na koupelnu pode feng shui

Starodávné čínské umění feng shui, které věří, že každá místnost v naší domácnosti má určitou životní energii, se pomalu, ale jistě začíná zabydlovat také v našich končinách. Pomocí něj lze nastolit harmonii mezi prostorem, vybavením a lidmi. Budete-li se držet jednotlivých zásad, pak se vám povede vytvořit místo k bydlení praktické a zároveň příjemné.

„Zařizovatelský“ oříšek

Největším oříškem při zařizování bývá koupelna. Podle feng shui je totiž tato místnost negativním prostorem, protože odtud uniká energie. Zatímco dříve ji naši předci umísťovali ven mimo domov, se současnými standardy, naší rostoucí zhýčkaností a lenivostí se vše změnilo a dnes se nachází takřka u naší postele. A to není nejšťastnější řešení.

Místo hraje roli

Nutno říct, že samotné umístění koupelny je velice obtížné – to nejvhodnější místo se, v tomto případě, hledá poměrně těžko. Pokud je to možné, neměla by se nacházet uprostřed interiéru, protože by vysávala energii z vašeho života. Stát by měla mimo srdce domu, daleko od vchodových dveří, kuchyně a možná trochu překvapivě i od ložnice – mohla by totiž ztěžovat váš spánek.

Dvě je lepší než jedna

Ideální je oddělit koupelnu od WC. Nemůžete-li vyčlenit samostatnou místnost, pak se je pokuste navzájem oddělit alespoň částečně příčkou. Nezapomínejte na důležitou věc: dveře nechávejte vždy zavřené, aby energie odcházela co nejméně. Ze stejného důvodu rovněž sklapujte záchodové prkénko.

Ani malá, ani velká

Pokud se vaše koupelna nepyšní žádnými kolosálními rozměry, nevadí. Podle feng shui je to naopak dobře, protože v příliš velké místnosti se vytrácí intimita a člověk se zde cítí nekomfortně. Na druhou stranu však není žádoucí ani opačný extrém. Opravdu malou koupelnu zkuste zvětšit alespoň opticky, třeba použitím světlejších barev na obkladech, sanitě či koupelnovém nábytku. Použít můžete i zrcadla, neumísťujte ale dvě naproti sobě. Pohlídejte si také, aby se v žádném neodrážela toaleta.

Přírodní prvky

Vsaďte na přírodní materiály, navozují příjemný pocit a mohou působit dokonce ozdravně. Především element dřeva hraje ve feng shui koupelně podstatnou roli. Zkombinovat ho můžete se zelenými odstíny, které pomohou harmonizovat celý prostor. Vyhněte se naopak studeným a tmavým barvám i agresivním kontrastům.

Řád a pořádek

Prostor koupelny udržujte v čistotě a pořádku. Nenechávejte povalovat věci všude kolem, použité prádlo hoďte do koše, kosmetické a hygienické potřeby ukliďte do skříněk, a to, co nepoužíváte, bez milosti vyhoďte.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.