• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Zatočte s drahými energiemi

Energie je pouze slovo, které pochází z řeckého energeia, což znamená vůle, síla či schopnost k činům. Slovo energie bylo vytvořeno fyziky v polovině 19. století a popisujeme ji stavovou veličinou…možná tohle víte. Stejně jako, že Thomas Alva Edison je vynálezcem žárovky a mnoha dalších vynálezů související s elektřinou nebo, že plyn neboli plynná látka je jedno ze skupenství látek, které jsou daleko od sebe, nepůsobí na sebe přitažlivou silou a v chemických rovnicích se označuje písmenem g – gas. Někteří vědí přesně, o čem se tady píše, jiní zase tápají, protože nedávali ani v jedné hodině fyziky či chemie pozor J a přesto se s elektřinou i plynem setkáváme každý den.

Když se setmí, saháme po vypínači a rozsvěcujeme světlo, vaříme, topíme, využíváme různé spotřebiče i elektroniku…prostě používáme ke svému životu energie. Stejně jako se liší ceny v obchodech za různé spotřební zboží, potraviny a další věci, tak i cena plynu a cena elektřiny je různá. Lidé se ve většině případů snaží spíše šetřit, než utrácet a stále přemýšlejí jak ještě více snížit své náklady na život. Do této kategorie patří také náklady na energie, které neustále ve většině domácností rostou. My vám dáme pár tipů jak toho dosáhnout.

Šetřit energií znamená snížit množství použité energie tak, aby bylo dosaženo podobného výsledku při konečném použití. Proto se při šetření energiemi jedná mnohdy o maličkosti, které ale v součtu mohou znamenat velkou úsporu ve výdajích za plyn i elektřinu. Začít šetřit energiemi můžete v kuchyni a to už přizpůsobením velikostí hrnce varné ploše, použitím pokličky, ohřevem vody v rychlovarné konvici, používáním tlakového hrnce, nepoužíváním kovových části v mikrovlnné troubě, které odrážejí mikrovlny a snižují tak její účinek i používáním myčky, která ušetří jak vodu, tak elektřinu. Koupí ledničky s energetickou třídou A šetříte vlastně neustále.

1241346_35993980

K ušetření vám samozřejmě přispěje používání úsporných žárovek i LED žárovek a také se vám vrátí nějaká ta korunka, pokud nebudete nechávat zbytečné rozsvěcená světla. Správnou izolací a zateplením bytu výrazně snížíte náklady na vytápění. Pokud na toto nemáte finanční možnosti, můžete využít i věci, na které potřebujete minimální náklady, například hliníkovou fólii, která se umísťuje za stěnu radiátoru, odráží teplo do místnosti a tím zvyšuje v místnosti teplotu. Kontrolujte seřízení svých plynových spotřebičů a pečujte o plynový kotel. Bez větší investice ušetříte, pokud si nainstalujete termostat s časovým spínačem, který vám bude moci regulovat teplotu tak, abyste zbytečně neplýtvali teplem ve vaši nepřítomnosti. Bez jakéhokoliv výdaje také ušetříte, pokud si zjistíte cenu plynu a elektřiny od různých dodavatelů. Jednoduchým vyplněním tabulky a dotazníku můžete zjistit cenu elektřiny i srovnání cen plynu a zajistit si tak přísun energií od nejlevnějšího dodavatele.

Zvolte si jakoukoliv možnost, jak snížit své náklady na energie a jak ušetřit vydělané peníze, ale myslete na to, že i malé věci vám mohou pomoci k zlepšení rozpočtu pro vaši rodinu.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.