• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Jak vybrat okap? Zaměřte se na kvalitu materiálu a správnou velikost

Ať už plánujete stavbu nového domu nebo jen jeho rekonstrukci, neměli byste zapomínat ani na důležité detaily. Zásadní jsou stavební materiály, okna, dveře, střešní krytina a další výrazné položky. Záleží ale i na méně výrazných částech, mezi něž patří například okapy.

Právě správné odvedení vody ze střechy může být pro celou stavbu zásadní. Pokud se totiž vlhkost dostane ve větší míře na fasádu nebo do konstrukce střechy, dojde k narušení stavby a zkrácení její životnosti.

Zjistěte, jak vybrat velikost okapu

Odvodňovací systém střechy se skládá z různých prvků, tím zásadním je ale právě okap. Při jeho výběru se zaměřte především na velikost, která je určena nejen šířkou žlabu, ale i průměrem svodu.

Zásadním kritériem je plocha střechy, kterou odvodňuje spádový okap opatřený svodem. Velikost okapu se většinu označuje jako rozvinutá šíře (r. š.). Jde o celkovou šířku plechu daného okapu a závisí na průměru okapového žlabu.

Pro představu se dá říci, že pokud je plocha odvodňované části střechy menší než 25 metrů čtverečních, postačí žlab o průměru 80 milimetrů se svodem 60 milimetrů. Naopak pro plochu kolem 440 metrů čtverečních je třeba pořídit okap o průměru 150 milimetrů se 120milimetrovým svodem. Potřebný průměr žlabu i svodu tedy přímo závisí na ploše střechy. Pokud si nejste jistí, poraďte se s odborníky.

Existují 3 základní typy okapu

Z jakých druhů okapu můžete vybírat? Asi nejčastěji se setkáte s podstřešním žlabem, který je zavěšený na hácích pod okapovou hranou. Jde o nejbezpečnější a nejspolehlivější variantu, která se doporučuje ve většině případů.

Další možností je pak nástřešní žlab umístěný v rovině střechy před okapní hranou. Tento typ se ovšem může v zimě zahltit ledem nebo sněhem a v důsledku toho bude neprůchodný. Nemusí proto jít o vhodnou volbu. Setkáte se možná i s mezistřešním žlabem, který se umisťuje mezi dvě střešní roviny. I v tomto případě hrozí ucpání svodů.

Kdo dělá okapy nejlépe?

Zvolte kvalitní okap od osvědčeného výrobce. V tomto případě se nevyplatí šetřit, pořízení nekvalitního okapu s krátkou životností totiž může vést k mnohem vyšším neočekávaným výdajům. Protékající či přetékající okap dokáže navíc poškodit fasádu a časem se naruší konstrukce stavby. Skvělou volbou budou například kvalitní střešní okapy KROP od Blachotrapez.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.