• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Víte, jaký typ půjčky si vybrat?

Existuje široké spektrum půjček. Každý typ má svá specifik, výhody i nevýhody a hodí se pro jiný účel využití. Výběr závisí na tom, na co půjčku potřebujeme.

Jaké půjčky jsou nejoblíbenější?

Mezi nejvýhodnější typy půjček patří bankovní půjčka a hypotéka, případně americká hypotéka. Banky vám poskytnou nejvýhodnější financování na trhu. Nejnižší úroky vám nabídne hypotéka na bydlení. Nejvýhodnější půjčkou na cokoliv je americká hypotéka, která však vyžaduje zástavu nemovitosti.

Jaké rozlišujeme typy půjček?

Bankovní a nebankovní půjčky

Z pohledu poskytovatelů najdete na trhu dvě velké skupiny půjček. Banky, které poskytují bankovní půjčky a další poskytovatele, kteří poskytují půjčky mimo bankčovní sektor. Bankovní půjčky jsou výhodnější, nicméně pro mnohé žadatele takřka nedostupné. Variantou půjčky je kontokorent. Bankami je nabízen k vašemu běžnému účtu, jedná se o jeho přečerpání. Možností jsou také kreditní karty, které však mají velmi vysoký úrok. Nebankovní půjčky jsou více tolerantnější a šanci získat půjčku má skutečně každý žadatel.  Na trhu najdete i velké nebankovní poskytovatele, například Home Credit či Cofidis, které nabízí podmínky podobné bance.

Účelové půjčky

Bankovní i nebankovní půjčky se dělí také na další skupiny. Například na účelové a neúčelové půjčky. Účelové půjčky jsou zpravidla mnohem levnější, jsou určeny pouze na použití za účelem, který byl sjednán ve smlouvě – nákup nábytku, na nové auto, či na nemovitost. Mezi účelové půjčky tedy patří i hypotéky. Mezi účelové půjčky patří také leasing.  Jedná se o splátkový prodej naruby. To co splácíte, máte půjčeno do doby, než uhradíte celkovou částku. Splátkový prodej je určen na nákup konkrétních věcí. Stanete se okamžitě jejich majitelem a splácíte dle sjednaného kalendáře.

Neúčelové půjčky

Mezi neúčelové půjčky patří americké hypotéky a běžné spotřebitelské úvěry. Neúčelové půjčky nejsou vázány účelem použití, mají nižší vyšší úrok. Půjčky bez uvedení účelu můžete využívat jako malé či velké půjčky.

Malé a velké půjčky

Malé půjčky před výplatou zažívají v posledních letech obrovský boom. Jsou určeny k rychlému řešení akutního nedostatku hotovosti. Půjčka je poskytována na několik týdnů či měsíců. Rychle a bez komplikací si můžete půjčit až 15 000 Kč nebo klidně jen 1000 Kč. Oblíbeným řešením je první půjčka zdarma, která je pro nového klienta bez úroků. Peníze obdržíte do několika hodin i minut. Podmínkou je mít vlastní bankovní účet, na který je hotovost převedena.

Snadno dostupné, ale z kategorie dražších

Nebankovní půjčky na cokoliv, konkrétně půjčky bez doložení příjmu jsou určeny pro žadatele, kteří mají nepravidelný nebo těžko doložitelný příjem. Další variantou je půjčka bez registru, která je určena pro žadatele, kteří mají záznam v některém ze čtyř registrů dlužníků. Společnost, u které si půjčujete, vás prověří jiným způsobem.

Půjčky se zástavou nemovitosti

Mezi půjčky se zástavou nemovitosti patří hypotéka, americká hypotéka a další půjčky z nebankovního sektoru, které jsou zajištěny nemovitostí. Banky  mají mnohem přísnější podmínky pro získání hypotéky. Je potřeba dokládat příjem, nahlíží se do registru dlužníků.

Podle doby splatnosti

Podle doby splatnosti dělíme půjčky na:

  • krátkodobé
  • střednědobé
  • dlouhodobé

Na co si dát pozor?

Pokud si chcete vzít půjčku, vždy byste ji měli mít podloženou smlouvou a to platí i v případě, že půjčujete členům rodiny nebo si půjčujete od nich. Pozor si dejte rovněž na podmínky smlouvy. Definovány musí být úroky z úvěru, den splatnosti, výše splátky, také sankce, které vám hrozí, pokud půjčku nebudete splácet.  Důležité je sledovat sazbu RPSN.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.