• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Tipy jak účinně vyčistit žaluzie

Vertikální, ale hlavně horizontální žaluzie jsou v moderní domácnosti nepostradatelným doplňkem. Chrání interiér před nadměrným slunečním zářením, pomáhají uchovávat pocit soukromí a přispívají také k úsporám za vytápění. Mnoho lidí si však myslí, že velkou nevýhodou je jejich čištění, které často vyžaduje velké úsilí i čas. V dnešním článku se ale dozvíte jak účinně vyčistit žaluzie, abyste u toho netrávili „celý den“. U vertikálních je práce celkem jednoduchá. Ty můžete lehce ve vaně vyprat, poté nechat usušit a je hotovo. U horizontálních je to složitější.

Pracujte opatrně

V žaluziích se ve většině případů drží spousta prachu, proto je potřebné jejich úklid neopomíjet. U horizontálních žaluzií je však potřeba postupovat opatrně, protože jednotlivé lamely můžete z konstrukce vytrhnout.

Prachu vás zbaví vysavač

Žaluzie je možné vyčistit klasickým vysavačem, ke kterému přidáte odpovídající úzkou hubici. Samozřejmostí je snížení výkonu na minimum. Hodí se také ještě jeden pomocník držící lamely, aby se nijak nezkroutily nebo nezlámaly. Skvělou variantou je i vysavač do auta, s nímž nebude manipulace tak náročná. Tímto čištěním zbavíte žaluzie prachu, ale ne mastnoty usazující se hlavně v kuchyni.

S mastnotou zatočí navlhčený hadr a odmašťovací přípravek

Jestliže máte na žaluziích mastnotu a špínu, pak je potřeba řešit jejich očistu trochu jinak. Nejlepší možností je mírně navlhčený hadr, kterým každou lamelu otřete zvlášť. Je pravda, že tato práce je namáhavá i zdlouhavá, ale je možné si ji urychlit zavřením žaluzií. Tím pádem dojde k čištění jedné velké plochy. Do vody nezapomeňte přidat přípravek na odmaštění.

Použít můžete také speciální hadr

Pro efektivní i celkem rychlou práci existují na trhu také speciální kartáče s několika řadami čistících ploch. Tyto kartáče je možné používat pro mokrou i suchou variantu.

Údržba žaluzií se vyplatí

Jestliže budete žaluzie udržovat čisté, budou nejen vypadat lépe, ale rovněž budou mít delší životnost. Usazený prach i špína totiž mohou zasahovat i do celého ovládacího mechanismu. Jejich funkce se tak znečištěním značně omezuje. Proto na ně při úklidu určitě nezapomínejte!

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.