• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Pronájem v Opavě opět podražil a za metr čtvereční bytu zde nyní v průměru zaplatíte 144 korun. Zajímá vás, jaké projekty zde mohou s cenou bydlení brzy zahýbat?

Pronájem v Opavě vás vyjde bohužel opět o něco dráž než v loňském roce. Ceny tady sice oproti jiným srovnatelným městům v naší zemi nedosáhly ještě tak závratných výšek, ale i tak už z rodinných rozpočtů ukusují dosti velký díl. Pokusíme se dnes podívat na hlavní příčiny cenového růstu i na některé z možností, které město zájemcům o bydlení může nabídnout. Jestliže se sem snad hodláte brzy přestěhovat a na vlastní nemovitost vám chybí prostředky, mohou vám následující řádky přijít celkem vhod.

Pronájem ve městě seženete už za 5 tisíc

Za byt těch nejmenších rozměrů zde měsíčně zaplatíte zhruba od pěti tisícovek výše, což se při pohledu na činže, které majitelé bytů požadují ve městech jako je Olomouc, Brno nebo třeba Zlín, jeví ještě jako vcelku přijatelná částka. I zde však dochází k postupnému růstu nájmů a vliv na to má hned několik faktorů.

A) V posledních několika letech se na trh dostávalo tak málo novostaveb, že se tento deficit musel dříve či později projevit nejenom v prodejních cenách bytů, ale potažmo i ve výši činží.

B) Opava patří k místům s nejnižší mírou nezaměstnanosti v celém kraji a i celkové podmínky k životu jsou zde více než příznivé. To vede k růstu poptávky a tedy i cen bydlení.

C) Vlivem zpřísnění podmínek pro získání hypotéky se o pronájmy postupně zajímá více lidí, kteří na vlastní nemovitost již nedosáhnou a to opět tlačí nájmy směrem vzhůru.

Nejžádanější jsou byty menší

Poptávka po bytech je značná a stoupající ceny k nám proto mohou brzy přinést změny v podobě nových či staronových forem bydlení podobně, jako se to již děje na západ od našich hranic. Největší zájem je v Opavě o byty menších rozměrů, kterých se právě i díky zvýšené poptávce příliš nedostává. Nejvíce v kurzu jsou dispozice 2+1, které vyhovují párům bezdětným i těm s jedním dítětem. Zájem je o ně jak mezi potenciálními nájemníky, tak i mezi kupci, kteří si je čím dál častěji pořizují právě za účelem dalšího pronájmu. Značná poptávka je i po bytech typu 1+1 či 1+kk, které není tak těžké finančně utáhnout a pokud jde o investory, i těm se jejich koupě pravděpodobně vyplácí.

Obecně jsou menší nemovitosti určené k bydlení totiž považovány za nejrentabilnější díky výhodnějšímu poměru mezi pořizovací cenou a činží, kterou je možné požadovat. Podobná situace panuje napříč republikou, i když se v případě některých lokalit může samozřejmě poněkud lišit.

Orientační výše nájmů v Opavě

Dispozice bytu Cenové rozpětí
1+kk, 1+1 5 – 7 000 Kč
2+kk, 2+1 7,5 – 9 000 Kč
3+kk, 3+1 9 – 12 000 Kč
4+kk, 4+1 12 – 15 000 Kč

Zájem je i o to, co ještě není postaveno

Lidé se v Opavě pídí po bytech všech typů a kategorií, i když ty menší, jak už bylo řečeno, jdou na odbyt zdaleka nejlépe. V prodeji jsou tak i projekty, s jejichž realizací se teprve započne a zájem o většinu z nich je více než slušný. Dobrým příkladem je bytový komplex o 160 jednotkách, který má vzniknout poblíž střední zemědělské školy a který bude zřejmě rozprodán ještě dřív, než jej developer stihne dokončit. Je více než pravděpodobné, že se jeho určitá část záhy objeví i na trhu s nájemním bydlením, což je jev poslední dobou čím dál běžnější a některé z developerů už přiměl i k tomu, aby svou pozornost obrátili čistě na tento segment realitního byznysu.

„Vize za Slezanku“ přinese 16 bytových domů

Nyní by měl zbystřit každý, kdo v Opavě usiluje o bydlení a to ať už o vlastní či o to nájemní. Tzv. kampaň Vize za Slezanku, která zahrnovala více než půl roku debat a diskuzí mezi odborníky i s veřejností, totiž přinesla své ovoce. Bylo rozhodnuto, že chátrající obchodní centrum Slezanka i s přilehlými pozemky bude zcela přebudováno a vznikne zde 16 bytových domů, nová tržnice a také park. Chybět by neměly ani rozlehlé podzemní garáže.

Na celém projektu se podílí i radnice, která z rozpočtu města hodlá přispět částkou ve výši nejméně 140 milionů korun. Podstatně větší sumy však budou nuceni vynaložit developeři, protože proměna této lokality v centru Opavy si vyžádá náklady pohybující se okolo jedné miliardy. Návratnost investic je zde však vzhledem k vysoké poptávce více než pravděpodobná a to obzvláště s ohledem na to, že se celý projekt bude nacházet v centru města.

Na odbyt jdou i luxusní rezidence

V segmentu luxusnějších nemovitostí se sice ještě na volné pronájmy narazit dá, ale ani zde jich není mnoho. Například v „Rezidenci Elizabeth“ je už obsazeno všech 40 bytových jednotek, přičemž polovina z nich byla prodána a druhou půlku obývají nájemníci. Za zmínku stojí ještě rezidence v Mendlově ulici nebo „Rezidence 1900“ v ulici Pekařské, kde by se snad pro movitější zájemce ještě něco volného najít mohlo.

Opava je zkrátka „v kurzu“

Vzhledem k faktu, že je o život v tomto slezském městě zejména v posledních několika letech dosti slušný zájem, dají se zdejší činže považovat ještě za celkem uměřené. Je však nutné stále připomínat, že díky rozsáhlejší výstavbě a tedy většímu počtu bytů, které se objeví v nabídce, to může být i poznání lepší. A proto jen víc podobných projektů jako je již připravovaná Slezanka. Jedině stavby takového rozsahu mohou totiž cenovou hladinu bydlení poslat alespoň trochu směrem dolů. Týká se to jak bydlení vlastnického, tak i toho nájemního. Nebo si to nemyslíte? A jakou činži platíte vy?

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.