• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Nevyhazujte peníze oknem – topte plynem úsporněji než doposud!

Plynem topí jeden a půl milionu českých domácností, ale zdaleka ne všechny s energií hospodaří tak, aby byla částka na pravidelném vyúčtování co možná nejnižší. Pokud patříte k uživatelům, které sice uspokojuje komfortní používání, ale zároveň lamentují nad vysokou cenou plynu, přečtěte si následující doporučení. Společně s odborníky z řemeslnického cechu EKOMPLEX jsme pro vás připravili několik základních tipů, díky kterým může každý uživatel ušetřit spoustu peněz.

Méně topit = méně platit

Znáte pořekadlo, že „nejlevnější teplo je to, které nespotřebujete“? Pokud se vám podaří snížit energetickou spotřebu, logicky to pocítíte na svém rozpočtu. Jenomže nejefektivnější opatření v podobě zateplení vyžaduje nemalou počáteční investici.

Topenáři v Plzni však radí: šetřit plynem však můžete začít třeba hned, a to zcela zdarma. Zapamatujte si, že s každým stupněm Celsia ušetříte cca 6 % z celkové spotřeby plynu. Snažte se proto nepřetápět a např. v obýváku navečer topte na 20 – 22 °C a v ložnici ne na více než 18 °C (spánek v nadměrné vytopené místnosti stejně není zdravý).

Regulaci teploty v jednotlivých místnostech zajistíte pomocí termostatických hlavic či pokojového termostatu.

Začněte efektivně větrat

O spoustu tepla přijdete nesprávným větráním. Na druhou stranu však nesmíte výměnu vzduchu podcenit, protože „vydýchaný“ vzduch není ze zdravotního hlediska nijak příznivý. Větrejte proto několikrát denně dokořán otevřenými okny, a to krátce, ale intenzivně. Vzduch se vymění za čerstvý, aniž by došlo k nežádoucímu ochlazení stěn.

Nepodceňujte správné fungování kotle

Plynaři Plzeň radí, že spotřeba plynu klesne také v případě bezproblémového chodu kotle. Neváhejte proto s pravidelnými kontrolami – před začátkem topné sezóny si nechte zařízení seřídit.

Vodu ohřívejte na optimální teplotu

Instalatér Plzeň závěrem radí: v případě, že plyn používáte také na ohřev vody, nastavte teplotu na cca 50 – 60 °C. Spotřebujete podstatně méně energie než při ohřevu na maximum – voda se průběžně ředí studenou a bojler by byl v provozu mnohem častěji.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.