• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Jak vybírat vestavné spotřebiče… a vyznat se v tolika nabídkách? Jen 2 nejdůležitější hlediska hrají roli!

Jak vybírat vestavné spotřebiče a neudělat zbytečnou chybu? Značka, vzhled nebo akční cena, které motivují řadu lidí k neuvážené koupi, hrají ve skutečnosti až druhotnou roli. Následky nesprávného rozhodnutí pak nesou dlouho – vždyť životnost průměrného přístroje je kolem 10 let. Je si třeba uvědomit, že nekupujeme spotřebič pro něj samotný, ale pro nás. Náš životní styl a potřeby jsou zásadními kritérii pro výběr. Ať se tedy rozhodujeme o kterémkoli, zamysleme se nejdřív nad životem ve své domácnosti. Jedině to hraje roli při správném výběru podle hlavních parametrů – rozměru a funkcí.

Jak vybírat vestavné spotřebiče podle rozměru

Na velikosti záleží! Velikost kuchyňského spotřebiče je obecně přímo úměrná velikosti rodiny. To platí nejen pro chladničky, ale i pro varné desky, pečící trouby, myčky, pračky… Nicméně doporučení typu 60l objemu chladničky a 25l objemu mrazáku na 1 osobu berte pouze orientačně. Ve skutečnosti hraje roli řada dalších faktorů.

V zásadě zvažte skutečné množství pokrmů běžně připravovaných ve vaší kuchyni. Pokud se pětičlenná rodina schází doma pouze na večeři a stačí jim chléb se šunkou, nároky na vybavení mohou být menší než u single, pro kterého je hobby si 3x denně připravovat komplikovaná smoothie z nejrůznějších druhů zeleniny a ovoce.

Typy pro:

Lednice

· Vezměte v úvahu průměrný objem potravin, které běžně skladujete, ale vždy se oplatí počítat s menší rezervou. I vestavěné chladničky už lze pořídit větší, než klasické 60 x 180cm.

· Zvažte své skutečné potřeby na velikost mrazáku. Pokud mraženou zeleninu a maso jen kupujete z obchodu, můžete volit menší objem než při skladování potravin své vlastní produkce. Znamená to pro vás nejen úsporu energie, ale případně i větší prostor pro chladničku.

Extra tip pro vás: Pokud máte malé děti, počítejte s tím, že brzy budete potřebovat větší prostor v chladničce. Pár skleniček zeleninového příkrmu už nebude stačit. Plánujte v předstihu!

Varné desky

· Opět se oplatí skutečně popřemýšlet. Pokud vaříte pro 5-6člennou rodinu nebo s oblibou připravujete čínu na klasickém širokém woku, standartní 60cm deska vám nemusí stačit. 2 – 3 veliké hrnce o objemu 8l se na takovou desku prostě nevejdou.

Jak vybírat vestavné spotřebiče podle důležitých parametrů a funkcí

Vybírejte tiché spotřebiče.

· Hlavně v kuchyních stavebně spojených s obývacím pokojem se parametr hlučnosti neoplatí podceňovat! Hlučná myčka nebo digestoř pokazí i ten nejpříjemnější večer. Dokonce 3-4 dB představují podstatný rozdíl! Srovnání hladin dB pro lepší představu najdete zde.

Tip pro vás: hlučnost digestoře by neměla přesahovat 58dB. Recirkulační digestoře jsou hlučnější. Pomoci může instalace speciálních protihlukových polštářků.

Vybírejte úsporné spotřebiče.

· A+ je minimální standart. Ovšem A++ nebo A+++ vám ušetří 1/3 až ½ nákladů ve srovnání s A. Nicméně opět zvažujte poměr cena/úspora. Záleží i na frekvenci používání.

Vybírejte funkce, které skutečně potřebujete.

Spotřebič s více funkcemi je obecně nákladnější. Rozhodněte se podle sebe, jaké funkce opravdu využijete. Možná kritéria pro výběr mohou být následující:

· Funkce, které využijete pro svou činnost. Moderní přístroje nezřídka bývají typu X v 1. Šetří tak vzácný prostor v kuchyni i peníze. Zajisté je výhodnější zakoupit pečící troubu s grilem než plánovat koupi a montáž trouby a grilu zvlášť. Pokud ale negrilujete, jde o vyhozené peníze. Možná byste raději zvážili variantu s vyvíječem páry pro zdravější pečení.

· Funkce, které nám usnadní údržbu, tedy i čas a peníze. Typický příklad mohou být lednice s automatickým odmrazováním nebo antibakteriální ochranou. Nulová zóna nám zase umožní nakoupit větší zásoby.

Hleďte i na design

Přesto, že to není hlavní parametr, berte na něj ohled. V kuchyni strávíme řadu hodin a dobrý pocit z krásného prostředí hraje důležitou roli. Kuchyň nemusíte vybavovat přístroji téže značky. Úplně stačí, když sladíte materiály viditelných částí – buď nerez nebo bílé. Lépe si je prohlédnout předem.

Vestavěné spotřebiče jsou dnes po právu upřednostňovány nad volně stojícími. Jednodušší údržba a stylová čistota jim získaly rostoucí řady příznivců. Ale při výběru jakéhokoli z nich mějte na paměti to hlavní – jak vám bude sloužit.

Máte zkušenosti se zařizováním své vlastní kuchyně? Podělte se o zajímavé informace a vychytávky.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.