• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Jak lze otevírat dvířka v kuchyni?

Zatímco před lety, kdy se dvířka kuchyňské linky otevírala pouze zleva doprava nebo naopak, máte dnes na výběr daleko více možností. V dnešní době se kuchyňská linka vybavuje praktičtějšími způsoby otevírání. Na výběr je několik možností, někdy dvířka dokonce i chybí. Kromě tradičního otevírání rozlišujeme výklopy, výsuvy, žaluzie, rolety a posuvy. Některé způsoby otevírání se dají i kombinovat a to podle toho, co je pro vás nejpraktičtější a podle toho, co doma skutečně potřebujete. U klasického otevírání dvířek se závěsy je problémem hlučnost při manipulaci. Prostě pokud jste v kuchyni a vaříte, je o vás vědět, že tam jste. Tento způsob otevírání a zavírání je překonaný. Řešením jsou závěsy s tlumícím zařízením. Když dvířka pustíte, mechanismus zpomalí jejich pohyb a dvířka se tiše a plynule zavřou. Tradiční pravolevé a levopravé otevírání dvířek se používá u stylových kuchyní.

5b-ikea-PE393051

Dalším způsobem otevírání představují dvířka, která se vertikálně zlomí. Tento mechanismus se dá použít i na stávajících dvířkách, ale spíše se častěji volí při větší rekonstrukci nebo koupi nové kuchyně. Vertikálně zlomená dvířka se hodí zejména tam, kde jsou vysoké horní skříňky. Další variantou otevírání jsou výklopy. Jsou vybavené kyvným systémem a využívají se u horních dílů nábytku. Čelní plocha skříňky se otevírá směrem nahoru nad skříňku. Toto praktické řešení ušetří místo a umožňuje snadnější organizaci ukládání pomůcek a nádobí. Výklop se může zvednout tak, že vytvoří se skříňkou pravý úhel nebo ho vysunete kolmo směrem nahoru. Existují i dvoudílná čela skříněk, která se při otevření složí. Výklopné skříňky se vyrábějí v šířkách až do 120 cm a výškách do 90 cm.

Podobně jako u klasických skříní i tady můžete mít posuvná dvířka. Výhodou je, že nezaberou žádný prostor navíc a např. horní skříňka se skleněnými posuvnými dvířky bude vypadat v celé sestavě velmi svěže. Mějte na paměti, že vždycky budete mít skříňku, a tím pádem i její obsah, částečně zakrytou. Velké plochy dvířek vytvářejí tak vlastně neviditelnou kuchyňskou sestavu. Nejen na okna se mohou použít žaluzie a rolety. Navrhují se i do kuchyní a jsou nenáročné na prostor. Jsou součástí samostatných horních skříněk nebo se mohou instalovat přímo na pracovní desku. Skříňka vlastně nemá dno a je vybavena elektrickými zásuvkami. Takový prostor je ideální pro elektrospotřebiče, které potřebujeme mít při ruce, ale současně je mít schované.

žaluzie se skleněnými lamelami

žaluzie se skleněnými lamelami

Velmi efektně vypadají žaluzie se skleněnými lamelami, které se ovládají pomocí elektrického systému přidržením ovladače. Dají se pořídit k mnoha typům kuchyní. Hodně oblíbené jsou zásuvky, které nahrazují skříňky, zpravidla dolní. Šuplíky jdou zcela vytáhnout, mají plnovýsuvy, takže máte dokonalý přehled a přístup k nádobí nebo potravinám, které jsou uloženy vzadu. Aby se hluboké zásuvky plně využily, nabízí se tzv. zdvojené zásuvky, kdy v jedné zásuvce najdete ještě jednu menší. Podle nových trendů a také nejpraktičtější je kombinace zásuvek s plnovýsuvy v dolní části linky a výklopů v horní části linky. Ostatní možnosti by tyto dvě doplňovaly.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.