• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Chcete ušetřit za energie? Pořiďte si tepelné čerpadlo i fotovoltaický systém

Tepelná čerpadla se hodí do novostaveb, stejně jako do budov, kde je vyšší spotřeba energie. Díky tepelnému čerpadlu se právě zde sníží nároky na provoz. Současně se však hodí také k ohřevu vody a v teplých letních dnech dokáží zchladit interiér.

Při samotné koupi je důležité sledovat topný faktor, který udává množství vyprodukovaného tepla a to v porovnání s množstvím spotřebované energie. Pokud chcete opravdu efektivní čerpadlo, pak volte topný faktor minimálně tři. Právě tyto typy vám dokáží ušetřit až 2/3 nákladů na vytápění.

Nejspolehlivější je tepelné čerpadlo vzduch voda

Velmi častým typem jsou tepelná čerpadla vzduch voda využívající k vytápění, ohřevu i chlazení objektu energii uloženou v podzemí. Hloubka vrtu je nejčastěji 50 až 200 metrů. Je pravdou, že tento typ čerpadla patří k nejdražšímu, avšak je to také čerpadlo, které je rovněž nejspolehlivější. Čerpání tepla z podzemí totiž není nijak ovlivněno venkovní teplotou vzduchu ani sluneční aktivitou. Vložená počáteční investice se vám tak vrátí během několika let. Vybrat si můžete například hd 1500 tepelné čerpadlo. Jedná se o tepelné čerpadlo v provedení split s venkovní a vnitřní jednotkou s výkonem 19 kW. Rozsah regulace výkonu je v rozmezí 30 – 100 %.

Fotovoltaická elektrárna vám sníží účet za elektřinu

Další z možností jak ušetřit jsou fotovoltaické systémy, které vyrábějí elektřinu, čímž budete částečně energeticky soběstační a snížíte tak tvůj účet. Kolik však elektřiny je systém schopen vyrobit záleží na mnoha faktorech. Především je to aktuální počasí a podnebí. V naší republice dopadá zhruba 950 – 1340 kWh sluneční energie, a to na m2 za rok. Což by mělo postačit na provoz (svícení, vaření a provoz malých elektrických spotřebičů) jednočlenné domácnosti. Ovšem výroba elektřiny záleží také na výkonu fotovoltaické elektrárny, na její velikosti i na orientaci, kde je uložena.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.