• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Bude v Praze nedostatek bytů?

Z jaké situace vychází současný trh s nemovitostmi v Praze? V roce 2016 se ceny bytů skokově navýšily, a to až o 20 %. Důvodem strmého růstu cen byla velká poptávka a nedostatek nových bytů v Praze. Průměrná cena za m² stoupla například v září loňského roku na neuvěřitelných 70 952 Kč. Zvýšenou poptávku po bytech také nastartovala snadná dostupnost hypoték. V roce 2016 se banky skutečně otevřely a poskytovaly dokonce pro řadu rodin vražedné, ale velmi oblíbené 100% hypotéky.

Proč developeři nestaví nové byty?

Důvody poklesu nabídky nových bytů nelze hledat na straně developerů. Jejich zájmem je přirozeně stavět a prodávat co nejvíce bytů a prodej bytů Praha je jejich jasná priorita.

Oblíbený projekt Prosek Park od developera FINEP

Odborníci na developerské projekty říkají, že problém stojí na straně úřadů a státu. Nedostatek nových bytů je dán velmi komplikovaným procesem povolování staveb, který určuje jednoznačně zákon. Změnu by měla přinést právě nyní schválená novela zákona, která by měla vše zjednodušit, ztransparentnit a především zrychlit získávání stavebních povolení. Je už na čase, protože doposud byla Česká republika na 130. místě ze 190 zemí světa v rychlosti povolování staveb.

Jaké jsou prognózy pro prodej bytů v Praze pro rok 2017?

Odborníci přes nemovitosti se nechali slyšet, že zájem o nové byty v Praze v roce 2017 pravděpodobně poklesne až o 20 %. Vliv na to má doporučení ČNB ostatním bankám, aby zpřísnily pravidla na dosažení hypoték. Ceny nemovitostí však přesto půjdou nahoru, protože bytů, zvláště v Praze je stále nedostatek. Developeři plánují i v letošním roce prodat pouze 6 600 bytů. Dalším faktorem, který zdraží byty cca o 4 %, je i nedávná změna plátce daně z nemovitosti. V současnosti daň z nabytí nemovitosti neplatí již prodávající, ale kupující. Zájemci o nový byt v Praze v roce 2017, musí tedy počítat s průměrnou částkou až 6,7 milionu korun.

Projekt Malý háj

Projekt Britská čtvrť

Vidina lepších podmínek pro koupi se patrně rozplývá v nekonečnu. Ale nezoufejte, společnost FINEP zahájila i v roce 2017prodej bytů a připravila pro vás atraktivní nové byty v zajímavých pražských lokalitách.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.