• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Beton v rezidenční architektuře

Mnoho českých stavebních firem, architektů i designérů si oblíbilo práci s betonem. První použití betonu, podobného tomu současnému, se datuje do starověkého Říma. Dříve se na beton pohlíželo pouze jako na důležitý základ staveb. Jeho velkou předností jsou krátká doba výstavby, minimální nároky na údržbu, nízká cena a vysoká životnost. Zachovává si své dobré vlastnosti nejen pod vodou, ale i v jiných agresivních prostředích. Je univerzálním stavebním materiálem, používaným na monolitické i montované nosné konstrukce. Ale beton v poslední době fascinuje i tvůrce menších výrobků, jako jsou v interiérech stoly, umyvadla, závěsná osvětlení, či dokonce šperky. Pro užití v exteriérech zahrad se také našla pro beton spousta nápadů, například zídky, terasy, schodiště, zatravňovací dlaždice či zahradní nábytek.

Beton je kompozitním stavebním materiálem, sestávající z pojiva, plniva, vody, přísad a příměsí. Lze jej upravit do různých podob. Klasický, pohledový beton, který je vidět. Dále dekorativní, jenž má upravený povrch broušením, rytím, a je ošetřený poté epoxidovou vrstvou. Probarvením cementového tmelu pomocí pigmentů vzniká probarvený beton. Do betonu lze také obtisknout obrázek, či jej nechat s odhalenými zrny kameniva, čímž získáme tzv. vymývaný beton. Skvěle se prosazují imitace jiných přírodních materiálů, jako je dřevo nebo kámen.

Architekti využívají beton pro monolitické konstrukce, používají jej pro návrhy administrativních budov, polyfunkčních center, bytových komplexů. Monolit se stal progresivní stavební konstrukcí, s vysokou variabilitou tvaru, dlouhou životností a tvarovou stálostí. Přímo na stavbě se postaví bednění, které vytváří tvar konstrukce, vložením výztuže z betonářské oceli se vykryjí místa namáhaná tahem a zalijí betonem. Lze vystavět různé druhy konstrukcí, stropní, opěrné zdi, stěny či vodohospodářské stavby. I v české krajině najdeme moderní rezidenční stavby z monolitu, jen ve městě Brně bylo takto vystavěno několik rodinných domů.

Pokud hledáte v Brně odborníky pro práci s betonem, oslovte naši firmu. Nabídneme Vám specialisty, nejen projektanty, ale i tesaře, vazače výztuže, či proškolenou obsluhu techniky. Poskytneme Vám k pronájmu stěnové a stropní bednící systémy, montáž bednění a zrealizujeme monolitické konstrukce od A do Z. Obraťte se na nás s důvěrou.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.