Abyste se v létě nemuseli pařit nebo neutráceli za drahé klimatizace, existuje jednoduché řešení. Sluneční fólie odrazí paprsky, zabrání přehřátí bytu a nijak vás neomezí ve výhledu. Při instalaci byste ale měli dávat pozor a být pečlivý. I drobné smítko prachu na skle fólie prozradí nerovným povrchem nebo bublinkou. Dejte proto raději prostor odborníkům.
Na trhu najdeme několik druhů fólií, jak si správně vybrat tu ideální? Rozlišujeme dva typy – exteriérové a interiérové. Na vnitřní stranu oken se většinou instalují sluneční fólie, které buď zatemňují, nebo odráží světlo, ale přitom zůstávají dokonale průsvitné.
Zvenčí oken se pak často lepí ochranné nebo reflexní fólie. Ty vytváří efekt zrcadla a zabraňují nenechavým očím prohlédnout do bytu. Ceny obou typů folií jsou srovnatelné. Pohybujeme se vždy do jednoho tisíce korun za metr čtvereční.
Jaký typ fólie vybrat?
Abyste doma měli dostatek světla a zároveň nepřehřívali prostor, zvolte reflexní fólii. Ta dokáže zadržet až 80 procent slunečního záření, které vytváří teplo. Zároveň ale do bytu propustí světlo. Nevýhodou fólie může být to, že zvenčí zrcadlí. Pokud vám tento efekt nevadí, pusťte se do toho. Podle vašich požadavků a velikosti teplotního problému ale můžete sáhnout po slabším typu, u kterého zrcadlový efekt není tak znatelný.
Instalujeme folii – na co si dát pozor?
Pro začátek si pojďme říct, že byste nikdy neměli fólii instalovat sami. Potřebujete mít minimálně ještě další ruce, které vám budou pomáhat. Nejsnazší je přitom lepit fólii naležato, proto pokud máte starší okna, nebojte se je vysadit z rámů a položit například na stůl.
S novými plastovými okny byste si ale zahrávat neměli. Nejbezpečnější pro všechny případy bude zavolat si na pomoc odborníka. Jeho služby vám nabídnou už při pořizování fólie samotné. Odbornou instalací předejdete vzniku nevzhledných bublinek pod fólií i případnému poškození nových oken. Práce řemeslníka je přitom často součástí ceny za fólii, proto si nebojte říct o jeho pomoc.
Autor článku: Jolana Halalová