• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Rekuperace vzduchu šetří peníze. Jak na ni?

Rekuperace vzduchu odčerpává teplo z odpadního vzduchu. Teplo je předáno čerstvému vzduchu, který (již teplý) vstupuje do místností. 

Každá rekuperační jednotka má ve středu výměník=rekuperátor. Rekuperátor získává z odpadního vzduchu potřebné teplo, což vám ušetří spoustu peněz.

Potřebujete v obytných prostorech (např. dřevostavby) udržovat určité % vlhkosti? Skvělou volbou bude rekuperační jednotka s entalpickým výměníkem. Entalpický výměník dokáže dodat i vlhkost.

Výhody, které nabízí rekuperační větrání

  1. Nižší spotřeba elektrické energie je ekonomicky výhodná.
  2. Výrazné zlepšení vzduchu v místnosti – zmírnění plísní, vlhkosti, vysoké koncentrace CO2 a radonu.
  3. Centrální rekuperační jednotka s letním bypassem ochlazuje horké ovzduší, které v místnosti vzniká. Letní bypass si v letním období zamilujete i vy.

Nevýhody

  1. Investice do rekuperační jednotky může být finančně náročná.

Jak lze rozdělit centrální a lokální (decentrální) rekuperační jednotky?

Rekuperační jednotky rozdělujeme na:

Centrální rekuperační jednotky

Maximální výkon je 150 do 400 m3/h. Centrální rekuperační jednotka zvládne vyvětrat prostor do rozlohy 150 m2.

Rozvedení vzduchu po objektu se neobejde bez vzduchotechnického potrubí – nutnost integrace přívodní a odvodní větve pomocí mnoha dílů do podlahy, do stěny nebo do podhledu. Instalace je díky tomu finančně i technicky náročnější.

Chytrou volbou jsou české centrální rekuperační jednotky Ventbox. Můžete je ovládat ručně, z mobilního telefonu nebo tabletu. Všechny rekuperační jednotky Ventbox v sobě mají předehřev a letní by-pass. 

Lokální rekuperační jednotky

Maximální výkon je 100 m3/h. Lokální rekuperační jednotka zvládne vyvětrat plochu o max. 50 m2.

Výhoda, kterou musíme zmínit je ta, že lokální větrací jednotka má jednoduchou instalaci do obvodové zdi. Díky tomu se obejdete bez vzduchotechnických rozvodů. Pro každou místnost je možné nastavit rozdílný výkon větrání.

Jedna z nejlepších možností je úsporná lokální rekuperační jednotka MELTEM. Nastavit jednotku zvládne každý. Využít můžete: 1) samotnou jednotku, 2) externí spínač, 3) bezdrátový dálkový ovládač nebo 4) mobilní telefon. Najít můžete i jednotky s automatickou regulací množství vzduchu – jednotka kontroluje vlhkost vzduchu a množství CO2.

MELTEM nabízí zajímavé možnosti, které u jiné jednotky nenajdete. Potřebujete odvětrávat dvě místnosti pomocí 1 jednotky? Vyberte si Meltem pro dvě místnosti.

Chcete si rekuperační jednotky prohlédnout?

V showroomu v Hradci Králové si můžete výše zmíněné jednotky prohlédnout a vyzkoušet. Další informací najdete na www.vzduchotechnika-ventilace.cz.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.