• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Prořezávání koruny stromů

Zásahy v koruně stromů se provádí buď z bezpečnostních, praktických nebo estetických důvodů. Nejčastěji jde o redukční zásahy, které mají za cíl zlepšit stabilitu stromu a zvýšit bezpečnost, nebo nejrůznější estetické úpravy.

Bezpečnost je narušená tehdy, kdy suché či nalomené větve hrozí pádem do volného prostoru, kde mohou ohrozit živé bytosti či hmotný majetek. Jak poznat, kdy je třeba korunu prořezat? Suché větve jde většinou rozpoznat na první pohled. Snadněji se lámou, protože ztrácí svou pružnost. Především staré stromy mohou být ohroženy i nejrůznějšími škůdci, být nahnilé, nebo proschlé. V těchto případech je nutné strom prořezat.

prořez-stromu-1

Nejčastěji přichází na řadu takzvaná obvodová redukce koruny, která slouží ke zmenšení koruny stromu. Ta stromu odlehčí, sníží jeho těžiště a zpřístupní vzduch a světlo. Odstraní se všechny narušené větve a pak ty, které zbytečně zatěžují hlavní větve. Silné kosterní větve stromu, které utváří jeho strukturu, by se neměly odřezávat. Jejich odstranění by ohrozilo stabilitu celé dřeviny.

Kromě bezpečnostních důvodů může být třeba prořezat strom z čistě estetických důvodů nebo praktických. Například pokud strom stíní tam, kde nechceme, nebo zasahuje do statických objektů či elektrického vedení. Pokud chceme upravit pouze vzhled stromu, mluvíme o takzvané symetrizaci koruny.

prořezávání-stromů

Při prořezávání koruny je nutné postupovat co nejšetrněji, abyste strom nepoškodili. Neuvážený zásah může vést i  k odumření celé dřeviny. Pokud nemáte dostatek zkušeností nebo potřebnou techniku, obraťte se raději  na odborníka.

Po prořezání koruny nezapomeňte ošetřit vzniklé rány speciálním balzámem. Urychlíte jejich hojení a uzavření. Větší rány jsou totiž ideálním prostředím pro množení nejrůznějších patogenů a napadení škůdci.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.