• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Pořizujeme si rodinný bazén. Jak správně vybrat místo?

Pohodové koupání bez otravných cizích lidí zní jako pravá letní idylka. Grilování u bazénu dětská party a ranní plavání je pohodlné ve chvíli, kdy to máte k bazénu blízko. Jak ale vybrat správné místo pro rodinný bazén u domu? Abyste jej co nejvíc využili, musíte už na začátku dobře přemýšlet, kam ho umístíte.

Vaše první myšlenky by měly být ty, jak bazén plánujete využít a co od něj potřebujete. Z toho pak logicky vyplyne i závěr, o jaký typ bazénu byste se měli zajímat a následně pak i to, jaké místo pro něj bude nejvhodnější. Nejdůležitějším rozhodnutím je tedy to, zda bude bazén sloužit jako prostor pro cachtání dětí, nebo sportovně rekreační vodní plocha, kterou budete moci využívat ideálně celoročně.

Jak velký bazén chcete?

Rozhodnutí má vliv na velikost a tvar bazénu. Rekreační a odpočinkový typ bude spíše oválnější, sportovní a výkonnostní bazén bude hranatý a podlouhlý. Toto hledisko pak ovlivní také ráz pozemku, a to nejen vzhled zahrady, ale i celkového estetického vyznění nemovitosti. Vezměte v potaz také výhled z bazénu.

Plánujete zastřešení? Myslete přitom i na fakt, že jde bazén používat i v zakryté variantě. Pokud zvolíte nízké zastřešení, bude zážitek z plavání působit klaustrofobicky. Většina majitelů v začátku počítá pouze s levnější plachtou. Záhy zjistí, že zastřešení jim ušetří spoustu práce s lovením nečistot z hladiny vody i dna bazénu, sníží dávku potřebné chemie, a navíc příjemně prodlouží koupací sezonu.

Je tedy jen otázka času, kdy jim nad modrou hladinou přistane o poznání méně efektní mléčná kupole. Proto je dobré počítat předem i s tím, že se bazén může opticky vyvýšit nad terén. To vše se dá promyslet ještě předtím, než si novostavbu pořídíte.

Zapracujte bazén už do projektu

Pokud si chcete pořizovat nové bydlení, řekněte architektovi o záměru pořídit si zahradní bazén ještě předtím, než navrhne celý rodinný dům. Pokud bude s vaším plánem počítat, může zanést do projektu vhodné přístupové cesty.

Autorem článku je Jolana Halalová.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.