• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Jak využít europalety k tvorbě nábytku?

Zrovna se stěhujete a nemáte nadbytek financí na luxusní a designerské kousky nábytku a výbavy do nového bytu? Nebo jste student či rodič s dětmi a hledáte alternativu, jak zařídit nové bydlení, aby to nestálo hromady peněz? Skvělým řešením je využití europalet, které se dají sehnat zadarmo, za odvoz či za symbolickou částku a navíc tento styl nábytku je stále v módě a zaujme nejen milovníky minimalistického či industriálního stylu. Pokud navíc využijete jednocestné palety, je to z hlediska ekologie velké plus. Navíc tvorbou takového nábytku vytvoříte originální kousek do kterého vložíte kousek své práce, čímž se pro vás stane jistě výjimečný a stanete se tak součástí trendu 21. století, tzv. „upcyklace“, jehož principem je vdechnutí nového života použitým předmětům.

Rozměry palet

Rozměry europalety jsou 1 200 x 800 mm a plocha odpovídá 0,96 m² s tím, že rozměry jsou striktně dané normou EPAL. Palety jsou vyrobeny ze dřeva a většinou jde o směsici různých druhů dřeva od smrku po olši a její nosnost jedné palety je cca 1500 kg.

Nábytek z palet

V tvorbě z těchto dřevěných palet se opravdu meze nekladou. Lze je využít například pro výrobu stolu, botníku z palet, stěn do obýváku či držáků na květiny. Nejčastějším a nejspíše také nejpopulárnějším kouskem jsou postele z palet, které se dají vytvořit mnoha variantami, a to od jednoduché postele vyrobené sešroubováním dvou až čtyř palet po složité manželské postele, které vytvoříte i čelo postele a pomocí naskládání více palet na sebe i lůžko vyšší s výhodným úložným prostorem, díky kterému váš nábytek padne i do menší místnosti. Palety se dají upravit na potřebnou délku, a proto z palet rozměrů 120 cm x 80 cm můžete jednoduše vytvořit postel s rozměry 200 x 160 cm, na kterou pak seženete matraci stejného rozměru. Mezi rady, jak takovou postel sami doma sestavit, patří:

  • Odstranit všechny kovové sponky a nadbytečné hřebíčky, či je bezpečně zatlouct, aby hlavičky nevykukovaly.
  • Všechny hrany a vrchní části palet zaoblit bruskou, brusným papírem či hoblíkem.
  • Palety sešroubovat šrouby či hřebíky, aby na sebe jednotlivé kusy krásně navazovaly.
  • Hotovou postel nakonec natřít lazurou, krycí barvou či bezbarvým lakem. Nátěr vylepší vzhled a trvanlivost palet.

Dalším velmi jednoduchým tipem, co z palet vytvořit, je konferenční stolek do obýváku či do pracovny, který se dá vytvořit pouze z jedné palety, kterou opracujete a můžete doplnit připevněním koleček ke spodní části a získat tak mobilní stolek, který můžete přemisťovat podle svých potřeb.

Pokud budete postupovat jako při výrobě postele, ale použijete pouze jednu paletu horizontálně a jednu vertikálně, můžete vytvořit venkovní lavici a spojením s konferenčním stolkem lze vyrobit originální zahradní nábytek.

Pro oživení či vytvoření jiného stylu, než industriálního, lze palety jednoduše natřít barvou. Skvělým příkladem je bílá barva, která dodá paletovému nábytku světlo, lehkost a eleganci a nábytek se potom může hodit například i do francouzského interiéru.

 

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.