• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Jak vybrat tepelné čerpadlo

Renovuje dům a hledáte vhodnou alternativu za vaše staré topné zařízení? Skvělou volbou může být tepelné čerpadlo. Těch je na našem trhu velká řada a při jeho výběru si musíte všímat hlavně výkonu v poměru s efektivitou. Právě výkon udává, zda tepelné čerpadlo dokáže dům nebo byt vytopit.

Nechejte si poradit od firmy

Nejvhodnějším, nejrychlejším a zároveň i nejefektivnějším řešením je přenechat návrh a výpočet výkonu čerpadla firmě. Právě ona vám provede výpočet výkonu, který vám pokryje tepelné ztráty při zadané venkovní teplotě. Od certifikované společnosti dostanete přesné údaje.

Důležité údaje

Dalším neméně důležitým údajem je efektivita, kterou vyjadřuje hodnota topného faktoru (COP) i energická efektivnost (EER) v režimu chlazení. Podle COP zjistíme, kolik energie je potřeba, aby čerpadlo při dané teplotě vyrobilo určité množství tepla. Přesnější hodnoty udávající účinnost čerpadla nám dají SCOP a SEER, což jsou průměrné hodnoty za celou topnou sezónu, kdy je čerpadlo používané. Důležité je však myslet na venkovní teplotu a nezapomenout na to, že účinnost tepelných čerpadel klesá s klesající venkovními teplotami.

Při výběru tepelného čerpadla nezapomeňte na bod bivalence

Při koupi si dávejte pozor i na bod bivalence. O co jde? O teplotu při které tepelné čerpadlo potřebuje pomocný zdroj tepla. Může jím být například elektrická spirála, která je součástí čerpadla. Na bod bivalence se často při koupi zapomíná, ale je opravdu důležitý. Pokud chcete získat kvalitní čerpadlo, měli byste vybírat z těch, které mají bod bivalence v rozmezí -7 až -10 stupňů celsia. Myslete i na to, že tepelné čerpadlo vám mělo ohřívat vodu i za velmi nízkých teplot pod bodem mrazu.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.