• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Co s opadaným listím?

Trápí vás opadané listí na zahradě? Nevíte co s ním? Teď už si hlavu lámat nemusíte, poradíme vám, jak ho třeba i dále zužitkovat.

Pálení

Jste zvyklí listí pálit? Pokud ano, pak víte, že to není zase tak jednoduchá činnost. V první řadě musí mít obec platnou vyhlášku o pálení listí, a tím pádem musí být tato práce povolená. Pálení listí a ostatního klestí sice není vyloženě zakázané, ale platí pro ně pravidla i omezení. Pálení je potřeba ohlásit místně příslušnému operačnímu středisku HZS, kdy nahlásíte datum, dobu a místo pálení. Navíc je důležité také nahlásit jméno zodpovědné osoby a kontakt. Ohlašovací povinnost sice neexistuje pro fyzické osoby, ale jde o praktickou prevenci. Rovnou ovšem zapomeňte na vypalování luk a strnišť. Při pálení listí je důležité ho pálit alespoň 50 metrů od okraje lesa, porostu nebo budovy. Po ruce je dobré mít vždy zdroj vody, popřípadě lopatu a písek. Oheň nezakládejte ve větrném počasí nebo za inverze.

Pálení je jednou z možností, jak se listí zbavit, avšak tato činnost vám nic nepřinese. Pouze do ovzduší uvolní emise. Přitom můžete s listím i jehličím naložit jinak.

Skvělý izolant

Listí můžete přihrnout ke stromům a dát je i na záhony a ke květinám.  V zimě totiž působí jako výborný izolant. Pokud nechcete, aby vám vítr listy rozfoukal, přikryjte je větvička s chvojí.

Udělejte si kompost

Pokud není spadané listí napadené nějakými chorobami, můžete ho využít jako skvělý základ kompostu. Pokud chcete mít kyselejší reakci půdy, přidejte do něho i spadané jehličí. Do kompostu přidejte také štěpkové větve. Listy můžete použít buď celé, nebo je nadrtit. Drcená hmota taktéž například zamezuje růstu plevelů. Sice ne na 100% ale pomůže. Obecně se do kompostu hodí veškeré listy, avšak moc se nedoporučuje používat ořešák. V zásadě to není problém, jen musíte počítat s delší dobou rozkladu a je potřeba smísit více různých typů listí.

Vše dejte do bioodpadu

Další možností je použít kontejnery na bioodpad, které jsou zcela zdarma. Některé obce je mají umístěny trvale, jiné je na podzim pravidelně přistavují na stejná místa.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.