• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Zahradní architektura

Pergola je často používaný pojem, který má několik významů. V podstatě se jím označují zahradní stavby různých charakterů. Pergola může být jednoduchá dřevěná i kovová konstrukce, která slouží k podepření popínavých rostlin nebo může sloužit jako polootevřený nebo otevřený obytný přístřešek, který slouží k  posezení . Pergola je klasickým  příkladem zahradní architektury. Pergola – altánek je stavba otevřená a vzdušná, jejíž stěny jsou vyrobeny z kovového nebo laťového mříží. Také to může být pergola jen ze sloupů a střechy. Ta je obvykle  z došek, asfaltových šindelů nebo polykarbonátových desek. Pergoly mohou být také zcela otevřené shora, tvoří ji pak dřevěné fošny a latě, které často slouží k uchycení popínavých rostlin.

Pro volně stojící pergolu je nutno počítat s plochou asi 25 m2, pokud bude pergola umístěna u domu, postačí poloviční prostor. Pergola je dnes součástí moderních zahrad. Přesto však vidíme mnohdy jednotvárnost a nevýraznost. Je nutno brát v potaz, že pergola by měla být určena k tomu, aby dokonale splynula s okolím a dosáhla tak konečného efektu spolu s květinami a popínavými rostlinami. Zejména by pergola měla být vzhledově propojena s obytným domem i dalšími obytnými prvky na  zahradě jako garáží, chatkou a podobně. Pergola v prostoru zahrady může stát samostatně nebo je napojena na jinou stavbu jako napřiklad na verandu domu. Může být i pokračováním a estetickým prodloužením garáže, zahradního domku nebo ji lze přisadit k zahradní zdi , u které je zahradní gril.

Pergola

Pergola

Pergola pak tvoří zahradní kuchyň a místo k odpočinku. Právě takové komponování vašeho obytného exteriéru – zahrady, je předmětem zahradní architektury, která pak navazuje a ovlivňuje  i  architekturu obytné budovy. Pergolu můžeme umístit také před francouzské okno obývacího pokoje a tím tak zastřešit terasu před nimi. Je to velmi efektní a v letních měsících si tak prodloužíte obývací pokoj o plochu terasy.  Zastřešené terasy vašeho domu a zahradní pergoly vám umožní strávit v létě příjemné  chvíle s blízkými nebo přáteli anebo si prodloužit letní pohodu i na podzim. Zastřešené pergola má výhodu, že se dá pobývat na terase i za deštivého počasí. Nezastřešená pergola má menší výhodu, ta částečně jen odstiňuje slunce za velkých letních veder.

pergola

pergola

Pergola se tak v dnešní době stala velmi  oblíbeným  doplňkem  moderní zahrady. Poskytuje příjemné posezení ve stínu rostlin, pokud ji necháte prorůst zajímavými rostlinami. Takto si vytvoříte nezapomenutelnou oázu klidu a pohody. Takováto pergola vytvoří romantické a kouzelné   zákoutí. Pod pergolou můžete nerušeně snídat či obědvat a být tak ukryti před zraky sousedů, relaxovat po práci se šálkem kávy nebo čaje. Pergola často tvoří nenásilný přechod mezi domem a zahradou. Při vhodném umístění bude pergola krásným doplňkem vaší zahrady. Pergola spolu s plotovými dílci , trelážemi a plůtky  má to kouzlo spojit celou zahradu  v jeden úchvatný celek.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.