• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 
160x600-1484210150.jpg

Správná volba kování do jakýchkoliv dveří

Lidé vybírající dveře mají tendenci soustředit se na parametry a design vlastního dveřního křídla a podceňovat výběr nenápadného, přesto však důležitého, dveřního kování. Dokonalost celku spočívá ve správném sladění detailů a správně vybraná klika s kováním mohou skvěle dotvořit celkovou atmosféru místa. Jak ale při jejich výběru postupovat?Na co si dát pozor a jaké otázky si pokládat? Odpovědi najdete v článku naší zámečnické pohotovosti.

Typ dveřního kování

Obecně existují dva typy dveřního kování. Rozetové – někdy označované jako dělené – sestává ze dvou částí, kliky a rozety pro zámek. Volit je možno její tvar, který může být kulatý, hranatý či oválný. Jeho výhodou je mimo jiné to, že montážní šrouby se nachází pod rozetou a nejsou tedy viditelné. Druhou možností je kování štítové, kde celý systém tvoří jeden celek. Jeho montáž je realizována prostřednictvím vrutů.Dále je důležité rozhodnout se pro kombinaci klika-klika, klika-madlo či klika-koule a podle toho kování dále vybírat.

Typ zámku

Typ zámku určuje také umístění dveří a jejich funkce. Budeme-li volit kování pro dveře bytu, pravděpodobně budeme potřebovat kování pro vložkový zámek. Kování pro dveře pokoje bude zase spíše určeno pro dozický klíč a v některých případech (např. dveře koupelny, WC apod.) může být bez klíčového otvoru, s klasickou otočnou záklapkou a drážkou z druhé strany. Pohlídat si budete muset ještě rozteč, tj. vzdálenost mezi osou kliky a osou klíče, dostupné jsou tři základní typy – 70, 90 a 92 mm.

Vyberte správný typ zámku

Konkrétní kování

Známe-li preferovaný typ kování i zámku, můžeme přikročit k výběru konkrétního modelu. Dostupné jsou rozličné povrchové úpravy jako nikl, mosaz, chrom, nerez apod. Zejména štítové kování může mít různé ozdobné prvky atd. Je čistě věcí osobního vkusu, pro které konkrétní kování se nakonec rozhodnete.Navíc k tomu se dá poměrně jednoduše zvolit hezká vložka do zámku, který následně bude dokonale chránit Vaše obydlí.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.