• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Nízkoenergetický dům: Proč si ho pořídit?

Pokud vám není lhostejné životní prostředí a hledáte pro sebe dům s nízkou energetickou náročností, měl by pro vás být nízkoenergetický dům volbou číslo jedna.
Už název nám říká, že tyto domy mají na rozdíl od tradičních novostaveb výrazně nižší spotřebu energie, což pozitivně pocítí nejen naše peněženky, ale i prostředí, ve kterém žijeme. Nízkoenergetické domy mají průměrnou spotřebu tepla menší než 50 kWh/m2 ročně, což o celou čtvrtinu méně než u klasických obytných domů!

Ušetřete za náklady na energie

Aby bylo dosaženo těchto nízkých čísel, je v těchto stavbách kladen důraz na tepelnou izolaci a odvětrávání. Princip tkví ve snaze o maximální zmírnění úniku tepla z domu při dostatečném a správném odvětrávání. Řešením je tzv. rekuperační jednotka, která zajišťuje výměnu čerstvého a „odpadního“ vzduchu. Tím je zajištěno, že dochází k optimální výměně tepla, ale nikoliv k velkým tepelným ztrátám.

Pasivní nízkoenergetické bydlení

Pasivní nízkoenergetické bydlení

V posledních letech se v souvislosti s výše zmíněnými způsoby čištění a cirkulace vzduchu dostávají do popředí zájmu tzv. pasivní domy, které mají mnoho dalších výhod. Za všechny jmenujme alespoň pozitivní vliv na zdraví člověka odstraňováním škodlivých látek, které dýcháme a velmi nízké náklady na vytápění.

Pasivní dům optimálním řešením

Pasivní dům funguje na principu využívání pasivních tepelných zdrojů v budově, jako je sluneční záření procházející okny a teplo vyzařované lidmi a spotřebiči. To je velmi dobře izolované v budově a po většinu roku stačí k zajištění ideální teploty.
Jaký je tedy rozdíl mezi pasivním a nízkoenergetickým bydlením? Nízkoenergetický dům potřebuje větší zdroj tepla, ale v době, kdy už je možné využívat energii nejen ze Slunce, ale i z větru nebo dokonce biomasy, se nemusíme bát velkých investic nebo negativních environmentálních zásahů. Úsporné domy jednoznačně znamenají budoucnost v oblasti bydlení, nechte se inspirovat na stránkách.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.