• Moojo
 • Moojo
 • Moojo
 • Moojo
 • Moojo
 • Moojo
 
160x600-1484210150.jpg

Mini-jeřáb: Vše, co potřebujete vědět o jeho údržbě a bezpečném provozu

Mini-jeřáb je velmi moderní přístroj manipulační techniky, který je vybavený řadou vyspělých bezpečnostních prvků. Nelze se ovšem spoléhat pouze na ně.

Pokud tento stroj vlastníte, jste ze zákona povinni zabezpečit jeho bezpečný provoz a pravidelnou údržbu, aby nedošlo k pracovním úrazům, nebo poškození břemene a jiným hmotným škodám.

Chcete se ujistit, že postupujete při údržbě minijeřábu správně? Zajímá vás, jak často by měl stroj procházet servisními kontrolami a na které komponenty se při nich musíte zaměřit?

Tento článek je přehledný průvodce doporučenou údržbou a kontrolou stroje. Najdete v něm všechny důležité informace, díky kterým zajistíte bezproblémový a bezpečný chod vašeho minijeřábu.

Mini-jeřáb – jak by tedy měla vypadat jeho správná údržba?

Zaměstnavatel je zodpovědný za zajištění dobrého technického stavu strojů a pracovních ochranných pomůcek. Pracovních úrazů neustále přibývá a odškodnění pro zaměstnance je nejisté. Často je na vině právě zaměstnavatel, který má laxní přístup k zajištění bezpečného pracovního prostředí.

Pokud do této skupiny nepatříte, záleží vám na zdraví vašich zaměstnanců a zároveň chcete, aby váš stroj pracoval spolehlivě, vždy svědomitě dodržujte následující postup:

Pečlivě zkontrolujte stroj před každým zdvihem!

Toto je základní pravidlo, které musíte bezpodmínečně dodržovat, ať už stroj vlastníte, nebo si jej jen pronajímáte. Před každým pracovním úkonem musí kompetentní osoba zkontrolovat stroj, břemeno i místo zdvihu. Aktuální stav (výsledek inspekce) minijeřábu řádně zaznamenejte do jeho provozního deníku!

Nezanedbávejte rutinní servisní prohlídky!

Rutinní prohlídky, údržbu a také nutné opravy byste měli vykonávat v souladu s pokyny výrobce nebo kompetentní osoby. V tomto případě je to technik nebo pracovník údržby, který je odborně způsobilý a proškolený výrobcem nebo revizním technikem zdvihacích zařízení.

Jak často je provádět?

Pravidelné kontroly mohou probíhat v týdenních, měsíčních, nebo čtvrtletních intervalech. Nejméně ovšem jednou za rok.

Pozor!

I stroje, které nepracují pravidelně, nebo jsou delší dobu uskladněny, musí absolvovat preventivní servisní prohlídky a testy. Dlouho nepoužívané minijeřáby mohou například podléhat korozi.

Co všechno musí technik zkontrolovat během rutinní prohlídky?

 • Zkontroluje funkce minijeřábu. Zaměří se na ovládání rychlosti, plynulost práce a omezení pohybu.
 • Následuje kontrola nouzových a bezpečnostních vypínačů. Součástí každé rutinní prohlídky je také inspekce omezovačů a indikátorů.
 • Prověří, zda jsou důkladně promazány pohyblivé části stroje.
 • Provede testovací zdvih (za použití břemene, které je za tímto účelem certifikováno), aby ověřil přesnost indikačních zařízení.
 • Standardní kontrola filtrů a kapalin.
 • Provede běžnou vizuální prohlídku brzd, šroubů, ocelových lanek, elektrických kontaktů atd.
 • Důležitá je také kontrola výstražných značek. Pokud jsou poškozené, nebo chybí, musíte je nahradit novými.
 • Stav gumových pásů.

Důležité upozornění!

Jednou za rok by měl váš stroj projít důkladnou technickou kontrolou, která se detailně zaměřuje na všechny výše uvedené oblasti. Během ní se také zjišťuje technický stav a opotřebení jednotlivých komponentů. Dále se kontroluje konstrukce stroje, zda na něm nejsou praskliny, nebo známky začínající koroze.

Tip

Tímto postupem výrazně snižujete riziko vážných pracovních úrazů. I přesto patří zdvihací práce k těm rizikovějším, a proto by vaši zaměstnanci měli umět poskytnout první pomoc. V případě nehody musí být schopni pohotově reagovat, protože rychlá reakce může zachránit život.

Pravidelná a pečlivá údržba vašeho minijeřábu se vám vždy vyplatí

Díky svědomité údržbě děláte maximum pro zajištění bezpečného pracovního prostředí. Pravidelné kontroly jsou také účinným způsobem, jak zajistit dlouhodobý bezproblémový provoz vašeho přístroje.

Teď už víte, jak by měl vypadat správný postup údržby. Dozvěděli jste se také, jak probíhá rutinní servisní prohlídka a na jaké komponenty se zaměřuje.

A jaká je vaše zkušenost? Vyplatily se vám investice do pravidelných preventivních prohlídek vašeho přístroje? Jaká je podle vás jejich ideální četnost?

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.