• Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
  • Moojo
 

Chtěli byste žít na vodě?

Hausbóty jsou obytné lodě, které jsou určené spíše k bydlení než k plavbám. Pro někoho je život v hausbótech luxus nebo rozmar bláznivých lidí. Ať si můžete myslet cokoli, není na nich rozhodně vůbec nuda. Hausbóty najdete většinou na velkých řekách nebo přehradách, kde kotví. Spousta z nich ani nemá hnací motor, takže se musí přepravovat vlečnou lodí. Bydlením na hausbótu jsou proslulí zejména  holanďané, kteří milují život v blízkosti vody. Bydlení na lodi je považováno za velký luxus. Pokud byste se chtěli ubytovat v některém z amsterodamských kanálů, zaplatíte za ubytování v hausbótu téměř o čtvrtinu více než ve srovnatelném bytě někde v centru. U nás najdete kotvit hausbóty na Slapské přehradě a v pražských kotvištích na Smíchově a Podolí.

V dnešní době není problém si pořídit kvalitně vybavený hausbót. Že nebydlíte v komfortním bytě, poznáte při výhledu z okna. V tomto je zásadní rozdíl mezi bydlením v klasickém bytě a bydlením v hausbótu. Tyto „domy na vodě“ se vyrábí většinou ve variantě 2 plus 1, ale dá se pořídit i větší varianta. V hausbótech se topí, teče teplá voda a dobře funguje i elektrická energie. Moderní ekologické hausbóty využívají solární energie, jiné jsou v kotvištích napojeny na elektrickou síť. Toalety jsou zde také hygienické. Dříve se preferoval suchý typ záchodu, dnes je pod hausbótem umístěna plastová jímka, ze které se jednou za rok odsaje odpad. Žádné znečištění vodní plochy tedy nehrozí. Jedinou nevýhodou v České republice je, že není možné si zřídit na svém obytném plavidle bydliště.  Pošťák vám ale klidně vaši poštu přinese, takže není čeho se bát.

Hausbot

Hausbot

Hausbóty jsou vnímány jako sezónové bydlení. Přesto jsou natolik komfortní a schopné nabídnout bydlení i v zimě. Pokud vám nevadí, že se těžko dá zřídit v takovém obydlí trvalé bydliště, pak není co řešit. A že je na takové téma ještě zima? Naopak je třeba to pomalu řešit. A můžete již v létě začít užívat. Stačí si vybrat řeku, pokud možno splavnou a pak se už jen rozhodnout, kde váš dobrodružný život začne. V případě řeky Vltavy je možné trvale kotvit na pražském Smíchově nebo v Podolí, tedy skoro v centru města a zároveň na ostrově uprostřed řeky. Záleží pak na konstrukci vašeho domu, nakolik bude schopen plavby a pak není problém dojet až do Hamburku.  Cesta trvá zhruba 7 týdnů a rozhodně nebude vůbec nudná.

Interiér Hausbotu

Interiér Hausbotu

Jinak řečeno, pokud nebudete na cestách a nebudete jen odkázání na vlastní zdroje, pak může hausbót fungovat jako normální bydlení se vším všudy. Od prvního hausbótu na Vltavě uplynulo již 100 let. Trávit volný čas na obytné lodi nebo plovoucí chatě chce stále více lidí, především z hlavního města. V zákrutech například Slapské přehrady, vzniklo za poslední dvacet let několik hausbótových  kolonií, v nichž kotví desítky chat na vodě, jejichž majitelé si tak nerušeně užívají prominentního ticha.  Hausbót nepatří k běžným představám o bydlení. Kdo si přeje opravdu něco originálního a romantického s výhledem na vodu, tak hausbót tuto podmínku splňuje. Váš „dům“ si můžete kdykoli také přestěhovat.

O Tomáš Pavlík

Architektura a vše kolem moderního bydlení nás prostě baví! Pomáháme vám řešit běžné starosti s bydlení, jsme inspiraci v nových trendech a staráme se každodenní přísun novinek!

Komentovat

Email nebude zveřejněn. Povinné pole jsou označena *

*

Sledujte nás na Facebooku!

Buďte s námi stále v kontaktu!
Sledujte trendy v moderním bydlení.